Kroz građevina u Štipu vidi se makedonska starogradska arhitektura tradicionalnog karaktera. Zavod i muzej Štip smješten je u obnovljenim kućama obitelji Anevi-Gočevi i Arsovi. Ovaj arhitektonski stil, mješavina bizantskih i turskih utjecaja, najznačajniji je u Novom Selu, jednom od najstarijih naselja u Štipu.
U novoselskim kućama mogu se vidjeti različite konstruktivne karakteristike iz vremena 18. i početkom 19. stoljeća. Majstori su gradili kuće na uskim i neprikladnim mjestima od lokalnog materijala, kamena, drva i vapna ili zemlje. Najčešće su kuće s prizemljem i jednim katom, ali ima kuća i s dva kata. Arhitektonski elementi koji prevladavaju su erkeri, nadstrešnice, krov od crijepa postavljen na drvenu konstrukciju s malim naklonom, okomiti dvokrilni prozori i drvene letvice.
Podrumi i prizemlje građeni su od masivnog lomljenog kamena, a katovi od drvenog kostura (bondruk) kovanog s dašćicama s vanjske i unutarnje strane. Ovisno o željama i prostornim mogućnostima, horizontalni rasporedi kuća su asimetrični. Na raspored prizemlja kuća osobito utječe i profesija vlasnika, gdje su smještene trgovine ili gostionice. Na katovima se nalaze prostorije za življenje i gostinjske sobe, kao i otvoreni ili ostakljeni čardaci okrenuti prema ulici.
U kuhinjama, spavaćim sobama i gostinjskim sobama ima ukrašenih dolapa s funkcijom ormara u kojima se čuvaju različite stvari i pokućstvo. Stropovi su u sobama od daščica, ravnih ili obrađenih, a u bogatijim kućama mogu se vidjeti i rozete u drvorezu. Poznatije su kuća obitelji Mijalkovi, kuća u kojoj je živio Goce Delčev i druge.