Главни јадења

Сарма

Сарма од кисела зелка Состојки 750 гр мелено мешано месо (говедско и свинско), 150 гр сланина, 150 гр маст, 1

Турлитава

Состојки 1 кг мешано месо по желба: свинско, јунешко, телешко, 250 гр моркови, 250 гр пиперки, 50 гр црвен кромид,

Чомлек

Состојки 80 дкг телешки гради, 50 дкг ситен кромид, 6 чешниња лук, црвен бибер, масло, оцет, сол Подготовка Јадењето подготвувајте

Ќофтиња

Состојки 500 гр мелено мешано месо (телешко и свинско), 1 краешник стар леб потопен во малку млака вода, 1 главица

Гравче тавче

Состојки 500 гр крупен бел грав Тетовец, 400 гр суви ребра, 300 гр свежи црвени пиперки, 200 гр свежи домати,