Сарма

Сарма од кисела зелка Состојки 750 гр мелено мешано месо (говедско и свинско), 150 гр сланина, 150 гр маст, 1

Баклава

Состојки 1/2 кг кори за баклава; 250 гр путер, 200 гр ореви; шербет: 300 гр шеќер, 500 гр вода, сок

Турлитава

Состојки 1 кг мешано месо по желба: свинско, јунешко, телешко, 250 гр моркови, 250 гр пиперки, 50 гр црвен кромид,

Чкембе чорба

Состојки 1,5 кг јагнешко чкембе, 1,5 дцл вино, сува лута пиперка, 2-3 листа целер, зејтин, лук, црвен пипер, црн пипер,

Сутлијаш

Сутлијаш е многу вкусен десерт што лесно се подготвува, а сите го сакаат, особено децата. Тој е самиот по себе скоро

Ајвар

Ајвар е познат македонски специјалитет од печени пиперки, зрели домати па дури и модри патлиџани, кој секогаш се прави на

Пинџур

Состојки 1 кг зелени и/или црвени свежи пиперки, 1 кг свежи домати, 2 свежа модра патлиџана, 2-3 чешниња лук, магдонос,