Lesnovske mlinske špilje

Lesnovske mlinske špilje

  

  

Lesnovo je jedno od najstarijih sela u Makedoniji. Smješteno je u sjeveroistočnom dijelu 15 km od grada Probistipa, na jugozapadnoj strani Osogovskog masiva, na nadmorskoj visini od 890 m. Selo je jedinstveno po tome što se nalazi usred jasno očuvanog fosilnog vulkanskog kratera –Lesnovskog kratera i na istom je mjestu već više od tisuću godina. O starosti Lesnova govore brojni sačuvani tragovi poput špiljske crkve i samostanski špiljski pustinjaci.

  

Ime sela potječe od riječi „les“, što znači šuma. Lesnovska rijeka teče kroz selo i dijeli njega i krater na dva jednaka dijela. Lijepa priroda sa specifičnom florom i faunom, prijatna klima s puno sunca u svim godišnjim dobima, bistre planinske vode, atraktivan izgled visokih brda, a osobito planinski zrak koji je jedan od najčišćih u jugoistočnoj Europi, čine boravak u Lesnovu posebnim.

  

Reljef je posljedica jake vulkanske aktivnosti u Kratovsko-zletovskom vulkanskom području. Lesnovski krater predstavlja pravo remek-djelo prirode. Uspoređuje se s vulkanom Etna, pa ga mnogi zovu makedonska Etna. Zbog svoje iznimne rijetkosti kao jedan od najočuvanijih i najkarakterističnijih kratera na Balkanu, proglašen je spomenikom prirode i na popisu je geoloških rijetkosti. Krater je okružen brdima koja tvore prirodni amfiteatar, od kojih najdominantniji koji se uzdiže iznad sela je Ilinski Vrv (1127 m).

  

U neposrednoj blizini sela, s obje strane klisurskog dijela Lesnovske rijeke, na lokalitetu Kolarsko u Lesnovskom krateru nalaze se Lesnovske špilje. One su stvorene ljudskom rukom stoljetnim vađenjem i izradom nadaleko poznatih lesnovskih mlinskih kamena, što je u prošlosti bilo važno zanimanje stanovnika sela. Obradom stijena stvoreni su špiljski hodnici, molovi i nasipi s nevjerojatnim izgledom.

  

Do 80-ih godina prošlog stoljeća, u ovim su se špiljama izrađivale kvalitetne kamene ploče i mlinski kameni od tvrdih vulkanskih stijena, tzv. ignimbriti, kojih nema nigdje drugdje u svijetu, na tako velikoj površini i u tako velikoj masi. Svaka od špilja bila je u vlasništvu jedne obitelji. Tijekom srednjovjekovnog razdoblja, vješti lesnovski klesari godišnje su izrađivali preko 2000 komada mlinskih kamenja, koji su bili vrlo traženi i upotrebljavani na cijelom Balkanu.

  

Šetnja izgrađenim stazama i mostovima, gdje se nalaze špiljska crkva „Sv. Bogorodica“ i manastirski kompleks „Sv. Gavril Lesnovski“ spoj je prirodne i duhovne ljepote i predstavlja nesvakidašnji doživljaj za turiste.

  

  

Comments are closed.